Home Page Slider

 • szkola2
 • szkola1
 • dzieci1
 • dzieci1a
 • dzieci1b
 • dzieci1c
 • dzieci1d
 • dzieci1e
 • klasa 1g
 • dzieci1f
 • sp42zaprasza

 image002

KONTYNUACJA AKCJI "ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ"

Dzięki ofiarności naszych rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły mogliśmy kontynuować pomoc finansową naszym kolegom i koleżankom z Mahajangi na Madagaskarze, gdzie pracuje polska misjonarka s. Krystyna Soszyńska. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

image004

List 2015-1 a

List 2015-1 b

List 2015-2 a

List 2015-2 b

list 1

list 2

list 3

 ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Dnia 13.XII.2014 r. członkowie Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły zorganizowali świątęczną zbiórke żywności. Chłopcy i dziewczęta w 2,3 i 4 osobowych grupach z radoscią zjawiali sie w sklepie „Sokół”, aby poświęcić odrobinę wolnego czasu na pomoc potrzebującym. Nad akcją czuwała pani Elwira i ksiądz Marcin. Uczniowie w charakterystycznych czerwonych koszulkach, identyfikatorach i z szerokim uśmiechem na twarzy rozdawali ulotki, przyjmowali żywność, zapisywali dary na specjalnie przygotowaną  listę, dziękowali i życzyli wesołych świąt. Wszystko poszło niezwykle sprawnie i bez większych problemów. Zebraliśmy mnóstwo przeróżnej żywności, od makaronów, przez mąkę i kaszę aż po pyszną czekoladę. Dary trafiły do rodzin naszej parafii, ciesząc serca i żołądki.

PROJEKT GOTUJ RAZEM Z NAMI, GOTOWANIE MIĘDZY POKOLENIAMI

Trzy wolontariuszki z naszego Szkolnego Koła Caritas wzięły udział w szkoleniu „Wolontariusz Caritas w służbie osobom starszym” organizowanym przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Szkolenie to zaowocowało przygotowaniem i realizacją opisanego poniżej projektu.

Pod koniec października odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące kontaktów młodych ludzi z osobami starszymi. Celem zajęć było przekonanie młodzieży, że mimo wieku takie osoby często są aktywne, ciekawe świata i pozytywnie nastawione do życia.
Trzy uczennice naszego gimnazjum - Magdalena Andrearczyk, Joanna Smoluk oraz Magdalena Karczewska - wzięły udział w tym cyklu spotkań. Głównym punktem i jednocześnie sposobem na osobiste przekonanie się, że starsze osoby też mogą być towarzyszami w rozmowie, była możliwość napisania projektu. Trzeba było w grupach wymyślić coś, co może zintegrować dwa pokolenia i zrealizować to!

Wraz z dziewczynami wpadłyśmy na pomysł, aby zrobić serię spotkań, której tematem przewodnim będzie gotowanie. Druga grupa, także niewielka, miała ten sam pomysł, więc postanowiliśmy połączyć swoje siły.

16 listopada odbyło się pierwsze spotkanie, które było nastawione na integrację. Pomimo początkowych nerwów wszystkich uczestników 3 godziny minęły w bardzo przyjemnej, radosnej atmosferze. Nie z wszystkimi od razu był dobry kontakt, ale z biegiem czasu to się stopniowo zmieniało.

Drugie spotkanie było punktem kulminacyjnym, czyli wzięliśmy się wspólnie za gotowanie. Podzieleni na małe grupki przygotowaliśmy wspólnie sernik, faworki, pizzę oraz sałatkę owocową. Kolacja była wprost wyśmienita. Ku zaskoczeniu uczestników pomimo krótkiego czasu nawet sernik stężał. ;-) 
Trzecie, niestety już ostatnie spotkanie, było podsumowaniem. Wspominaliśmy, rozmawialiśmy o swoich odczuciach, słuchaliśmy wspólnie muzyki, dalej się poznawaliśmy. Wszyscy byli smutni, że to już koniec tej przygody. Jednakże obiecałyśmy tym cudownym osobom dyskotekę, więc na pewno spotkamy się jeszcze raz. <3

Dzięki wzięciu udziału w projekcie nie tylko doświadczyłyśmy, że starsi ludzie NIE są nudni, ale poznałyśmy ich bliżej, ich sposób myślenia, ich zdanie na różne tematy. Okazali oni nam bardzo dużo sympatii i zrozumienia. Cudownym uczuciem było słyszeć pozytywne opinie i widzieć uśmiechy na ich twarzach.

Starsi ludzie są wspaniali, trzeba im dać tylko czas i podejść do nich z odpowiednim nastawieniem! :-)

 Magdalenia Andrearczyk.

image008

image010

image012

KARTKI I OZDOBY ŚWIĄTECZNE

W listopadzie i grudniu w ramach naszych co tygodniowych spotkań własnoręcznie wykonaliśmy ozdoby choinkowe oraz kartki świąteczne na cele charytatywne. Wspaniała sprawa, połączenie przyjemnego z pożytecznym.

image014


 ROK SZKOLNY 2013/2014


 ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ

Zainicjowaliśmy i zorganizowaliśmy na terenie szkoły akcję „Adopcja na odległość”. Udało nam się zebrać w szkole wystarczającą ilość pieniędzy, by wesprzeć to dzieło, koordynowane przez   Salezjańskie Ośrodek Misyjny. Pieniądze, które przekazaliśmy na ten cel wspomogły roczne utrzymanie i pomoc w wykształceniu ubogich dzieci i młodzieży z Mahajangi na Madagaskarze, gdzie pracuje polska misjonarka s. Krystyna Soszyńska. Przekonaliśmy się jak niewiele trzeba, by skutecznie pomóc potrzebującym.

adopcja

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU

5 grudnia 2013 roku uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Mieliśmy okazję spotkania się z wieloma wolontariuszami Szkolnych Kół Caritas oraz Kół Wolontariatu. Z zainteresowaniem oglądaliśmy film ukazujący sylwetkę jednej z białostockich wolontariuszek oraz piękne występy artystyczne przygotowane przez gospodarzy. Gościem specjalnym był Ksiądz Arcybiskup prof. dr hab. Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki, który z chęcią odpowiadał na zadane przez nas pytania. To wyjście pokazało nam jak ważna jest pomoc, którą staramy się okazywać ludziom potrzebującym.

w1

w3

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Nasze Koło Caritas po raz kolejny wzięło udział w Zbiórce Żywności zorganizowanej dnia 7.XII.2013r. przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, która odbyła się w sklepie „SOKÓŁ” przy ulicy Białostoczek. Byliśmy mile zaskoczeni wielką ofiarnością ludzi. Zebrane artykuły spożywcze przekazane zostały potrzebującym rodzinom. Mamy nadzieję, że ich święta były dzięki temu radośniejsze. Oprócz artykułów spożywczych, obdarzano nas również wieloma ciepłymi słowami i uśmiechem. Hojność mieszkańców naszego osiedla zmotywowała nas do podejmowania kolejnych działań na rzecz potrzebujących.

z2

z3

z5

OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy wspólnie ze szkolnym Kołem Robótek Ręcznych pocztówki świąteczne oraz bombki. Miło było obdarować nimi wielu naszych przyjaciół i znajomych.

o1

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

20 grudnia 2013 roku wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowaliśmy w naszej szkole wspólne kolędowanie. Każda klasa miała za zadanie zaśpiewanie jednej z kolęd podczas spotkania na sali gimnastycznej. Miło było poczuć ducha wspólnoty w przededniu pięknych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Archiwum aktualności