Home Page Slider

 • szkola2
 • szkola1
 • dzieci1
 • dzieci1a
 • dzieci1b
 • dzieci1c
 • dzieci1d
 • dzieci1e
 • klasa 1g
 • dzieci1f
 • sp42zaprasza


12 Dni Oskara - Wiktoria, kl. VIIIa SP 42

Ostatnią książką, którą przeczytałam i wywarła na mnie ogromne wrażenie, była książka znakomitego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta pt. “Oskar i Pani Róża”. Jest to fascynująca i interesująca opowieść dla młodzieży, ale myślę, że i niejednemdorosłemu przypadłaby do gustu. Temat poruszany w tym utworze jest bardzo poważny, a treść wciągająca. Jest to niewątpliwie smuta opowieść ze względu na śmiertelną chorobę - białaczkę, która dotknęła głównego bohatera - dziesięcioletniego Oskara.Ta ciekawa lektura wprowadza czytelnika w swój świat i wciąga do przeżywania razem z bohaterami ich problemów.

           Opowieść ta przedstawiona jest w formie listów do Pana Boga, pisanych przez głównego bohatera, w których opisuje dwanaście swoich ostatnich dni w szpitalu.W tym czasie Oskar przeżywa i odkrywa po kolei wszystkie etapy swojego życia. Najpierw rodzi się, potem stopniowo dojrzewa, aby w końcu stać się dorosły i zestarzeć się. Jego towarzyszką jest wolontariuszka, którą nazywa ciocią Różą. Ona pomaga uwierzyć chłopcu w Boga i zrozumieć świat. To właśnie ciocia Róża wpada na pomysł pisania listów do Boga, a także traktowania każdego dnia życia jako dziesięciu lat. Z każdym dniem Oskar coraz bardziej zbliża się do Boga i dzieli się z Nim swoimi problemami i spostrzeżeniami. Z każdym listem co raz bardziej godzi się z tym, iż będzie musiał umrzeć. 

Tak naprawdę jest to utwór o cierpieniu, chorobie i śmierci. Cierpienie i śmierć zawarte w tej książce mocno dotknęło mnie i głęboko wniknęło do mego serca. Pomimo tego opowieść jest bardzo pogodna, przepełniona optymizmem i radością życia. Autor ukazuje jak ważne jest, byśmy pamiętali, że każdy dzień może być dla nas pierwszym bądź ostatnim. Nigdy nie wiadomo,kiedy przyjdzie nam pożegnać się ze światem. Należy więc cieszyć się każdym dniem. 

Uważam, że książka “Oskar i Pani Róża”jest niezwykła, ponadczasowa i piękna. Uczy nas akceptować cierpienie, które czasami jest powodem wielu zmartwień. Zawarte w opowieści podpowiedzi możemy wykorzystać w codziennym życiu. Gorąco zachęcam każdego do przeczytania tego utworu.

 

Archiwum aktualności